wtorek, 23 sierpnia 2016

Meczet Piątkowy w Delhi - Indie

Dżama Masdźid to główny meczet Delhi zbudowany w latach 1654-1658 przez władcę mogolskiego Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, budowniczego Tadź Mahal. Jest to największa muzułmańska budowla sakralna w Indiach. Nazwa budowli nawiązuje do tradycji budowli sakralnych w islamie. 

Meczet usytuowany jest na wzgórzu, w obecnej centralnej części starego miasta. Do jego budowy zastosowano biały marmur i czerwony piaskowiec, a nad tym projektem pracowało aż klika tysięcy robotników, łącznie z najlepszymi specjalistami z różnych zakątków świata. Początkowo meczet ten służył za miejsce koronacji sułtanów z dynastii Wielkich Mogołów. Ostatnia taka uroczystość miała tam miejsce w 1837 roku. Obszerny dziedziniec meczetu może pomieścić 25 tysięcy osób. Posiada dwa minarety o wysokości 41 metrów. W zbiorach meczetu znajduje się kopia Koranu spisana na jeleniej skórze. 
 

4 komentarze:

 1. Nie mam w sumie zbyt wielu pocztówek z Indii, dlatego chętnie przygarnęłabym kolejną, która byłaby podobna do Twojej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja kolekcja pocztówek z Indii również nie jest zbyt duża, gdyż w sumie składa się z 7 pocztówek ;-) Ta wyjątkowo mi się podoba ;-)

   Usuń
 2. Na pewno pocztówka nie jest typowa dla Indii- zawsze na pierwszy plan wysuwa się Taj-Mahal, który od zawsze mnie zachwycał. W ogóle historia tej budowli jest romantyczna, ale ten meczet też jest ciekawy, gdyż na wiele sposobów można pokazać jak wyglądają Indie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Heheh prawda! Spora cześć pocztówek z Indii przedstawia Taj-Mahal. Mnie również budowla zachwyca. Cieszę się jednak że z Indii, wśród kartek które dostała jest tylko jedna z Taj-Mahal ;-)

   Usuń

Dziękuję za Wasze odwiedziny a także za wszystkie komentarze i miłe słowa. Wszystkie zawsze czytam i są dla mnie bardzo ważne.

Jeżeli zostawicie komentarz, bądź adres bloga, możecie być pewni że Was odwiedzę :-)