sobota, 9 maja 2015

Chiny

Pocztówkę z widokiem na rzekę Li w Chinach dostałam od Wanyi. Bardzo podoba mi się ten widok z rzeką i ostańcami wapiennymi. Dla mnie tworzą niesamowity, górski krajobraz.

 

  https://www.postcrossing.com/postcards/CN-1605691

Rosja

Woroneż to miasto obwodowe w Rosji, nad rzeką Woroneż. Na pocztówce pomnik Piotra I. Kartkę dostałam od Eleny. 




http://www.postcardunited.com/postcards/RUS-3859

Indie

Jantar Mantar to obserwatorium astronomiczne w Jaipurze, wzniesione na początku XVIII wieku z inicjatywy maharadży Sawai Jai Singha II, znanego z zamiłowania do astronomii. Na terenie obserwatorium znajduje się największy na świecie zegar słoneczny i astrolabium. Najlepiej zachowany kompleks wśród dawnych obserwatoriów indyjskich, w 2010 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pocztówkę dostałam od Sharaj :-)



Finlandia

Suomenlinna to twierdza w Helsinkach, położona na grupie sześciu wysp niedaleko brzegu. Dawniej miała za zadanie bronić Helsinek od strony morza. Obecnie utraciła walory militarne, posiada jednak wielkie znaczenie kulturowe jako zabytek historyczny i atrakcja turystyczna. W 1991 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 




https://www.postcrossing.com/postcards/FI-2370841

Niemcy

Münster to miasto na prawach powiatu w Niemczech, położone w północnej części kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Münster jest miastem otwartym na świat, młodzieżowym, o luźnej atmosferze, dumnym ze swojej ponad 1200-letniej historii. Jako siedziba biskupów, członek Związku Hanzeatyckiego i miasto uniwersyteckie Münster zawsze odgrywało ważną rolę nie tylko w regionie, ale i daleko poza jego granicami. A jako miasto podpisania pokoju westfalskiego wpisało się na stałe do światowej historii. 
 



Australia

Sydney Opera House to budynek w stylu nowoczesnego ekspresjonizmu, położony na przylądku Bennelong Point w Sydney. Opera budowana była w latach 1957-1973, wykonana została ze stali, betonu i szkła. Otwarcie nastąpiło 20 października 1973 roku. Głównymi architektami byli Jørn Utzon i Ove Arup, których projekt został wybrany spośród 222 innych, zgłoszonych przez przedstawicieli 32 państw świata. Budynek opery został wpisany w 2007 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.



https://www.postcrossing.com/postcards/AU-414848

Niemcy

Porta Nigra z łaciny zwana Czarną Bramą to zachowana z czasów rzymskich zabytkowa brama miejska w Trewirze w Niemczech. Jest to fragment fortyfikacji miejskich, które są najstarszą rzymską budowlą obronną na terenie Niemiec i największą bramą miejską po północnej stronie Alp. W 1986 roku obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.





Australia

Gdy wyciągałam tą kartkę ze skrzynki, piszczałam z uciechy! Ta pocztówka idealnie "wpasowuje" się w klimat tych, które lubię najbardziej ;-) Plaża i woda! Na karteczce widoczna jest Zatoka Wineglass, uważana przez niektórych znawców turystyki za jedną z dziesięciu najpiękniejszych plaż świata. Znajduje się ona w Parku Narodowym Freycineta u wybrzeży Tasmanii. 



Belgia

Mons to miasto w Belgii położone przy granicy z Francją, stolica prowincji Hainaut. Na pocztówce widok na Duży Rynek :-)




 https://www.postcrossing.com/postcards/BE-355911

Niemcy

Ten przyjemny dla mojego oka multi widoczek dostałam od Elfie.




Chiny

Kartka od Peony przedstawia Tulou w prowincji Fujian. Tulou to domy z gliny budowane pośrodku pól ryżowych lub plantacji herbaty czy tytoniu. Kilkupiętrowe budowle, wznoszone wokół kwadratowych lub okrągłych niezadaszonych dziedzińców, przeznaczone były dla około 800 osób każda. Budowano je dla celów obronnych, toteż większość okien wychodziła na obszerne wewnętrzne podwórze, a prowadziło do nich tylko jedno wejście. Domy, z których każdy mieścił najczęściej cały rodzinny klan, pełniły funkcje małych miejscowości i nazywane były „rodzinnymi królestwami” lub „tętniącymi życiem miasteczkami”. Zbudowane z błota wysokie wzmocnione ściany przykryte były dachówkami z szerokim, wystającym okapem. Najbardziej wypracowane konstrukcje pochodzą z XVII i XVIII wieku. Budynki dzielono na pionowe segmenty między rodziny, z których każda dysponowała kilkoma pomieszczeniami na każdym piętrze. W odróżnieniu od surowych ścian zewnętrznych, wnętrze tulou było wygodne i niejednokrotnie bogato zdobione. W 2008 roku Tulou w prowincji Fujian zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako wyjątkowo cenne dowody tradycji budowlanej. 




Tajwan

Irene, przysłała mi pocztówkę ukazującą Hualien, powiat leżący we wschodniej części Tajwanu. W 2010 roku powiat liczył ponad 338 000 mieszkańców. Siedzibą jest miasto Hualian.




USA

The Empire State Building tak nazywa się wieżowiec w Nowym Jorku widoczny na pocztówce (ten z lewej). Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli nie tylko miasta, ale także całych Stanów Zjednoczonych. Oficjalne otwarcie poprowadził prezydent Herbert Hoover, który 1 maja 1931 w Waszyngtonie nacisnął przycisk zapalający światła budynku. Od chwili wybudowania do 1973 był najwyższym budynkiem w Nowym Jorku. Tytuł najwyższej budowli odzyskał 11 września 2001 po zamachach terrorystycznych na wieże World Trade Center. W całym kraju jest obecnie na 3. miejscu. Jego oficjalna wysokość wynosi 381 metrów. Jednak jeśli liczyć również antenę znajdującą się na dachu wysokość ta wzrasta aż do 443,2 metrów. Ma 102 piętra oraz jedno piętro podziemne. Został zaprojektowany w stylu art déco przez Shreve, Lamb & Harmon Associates. American Society of Civil Engineers zaliczyło go do 7 cudów współczesnego świata. 





Francja

Alzacja to kraina historyczna i region administracyjny we Francji, położony w północno-wschodniej części kraju nad Renem. Składa się z dwóch departamentów: Dolny Ren na północy oraz Górny Ren na południu. Przez wieki Alzacja była strategicznym punktem na drodze wielkich armii i kupieckich karawan. Także dlatego często przechodziła z rąk do rąk. Zażarte boje toczyli o nią przez wieki Niemcy z Francuzami. I te dwie kultury przenikają się w Alzacji na każdym kroku. Alzacja odcięta jest od reszty świata dwoma naturalnymi barierami: od wschodu - Renem, od zachodu - górskim pasmem Wogezów. Symbolem Alzacji jest... bocian. Mnie natomiast region ten kojarzy się z uprawami winorośli oraz z winem :-)





Białoruś

Silichy lub Silichi to ośrodek narciarski położony w miejscowości Lahojsk w Białorusi, położony 30 km od Mińska.
Silichy została oficjalnie otwarta przez prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę w dniu 29 stycznia 2005 roku. Długość trzech tras narciarskich wynosi 2,5 km. Na stok prowadzi krzesełkowy wyciąg. Ośrodek może obsłużyć na razie 1000 narciarzy dziennie. Sezon narciarski w Silichi rozpoczyna się w grudniu i trwa do marca.




Gujana

Gujana to państwo w Ameryce Południowej, nad Oceanem Atlantyckim, graniczące na północnym zachodzie z Wenezuelą, na południowym zachodzie i południu z Brazylią, a na wschodzie z Surinamem. Słabo zaludniona, o dużej powierzchni - Gujana pozostaje jednym z ostatnich prawdziwie dzikich krajów, w którym większości miejsc nie dotknęła jeszcze stopa ludzka. Ten karaibski kraj to dawna kolonia brytyjska. Z latynoskimi sąsiadami nie łączy Gujany żadne podobieństwo. Zamieszkana jest bowiem w połowie przez Hindusów, w połowie przez Afrykańczyków. Mówi się tam po angielsku, jeździ po lewej stronie, słucha reggae, pali dużo marihuany i popija karaibskim rumem ;-) Tak bynajmniej wyczytałam ;-) Stolicą państwa jest Georgetown. Kartę dostałam od Natashy :-) 




Austria

Pałac Schönbrunn - zbudowany w XVII–XVIII w. na zlecenie cesarza Leopolda I, zaprojektowany przez Johanna Bernharda Fischera von Erlacha. Znajduje się w 13. dzielnicy Wiednia, Hietzingu. W 1996 pałac został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Został wzniesiony na południowy zachód od Wiednia, w Parku Schönbrunn. Obecny barokowy wystrój został nadany za panowania Marii Teresy. Kolor żółty, na który została pomalowana elewacja, był jej ulubionym. Wnętrza pokryte są licznymi freskami i sztukaterią. Apartamenty udostępnione są zwiedzającym. W przybudówce znajduje się obecnie Muzeum Powozów. Sam teren wokół pałacu to ogród w stylu francuskim, w którym znajduje się Palmiarnia. Na wzgórzu, z którego roztacza się widok na pałac i Wiedeń, wzniesiona została Glorietta. Poniżej wzgórza znajduje się Fontanna Neptuna. Pałac ma 1441 komnat, z czego 45 udostępniono zwiedzającym. Wnętrza utrzymane są w stylu rokoko (białe powierzchnie z ornamentami pozłacanymi 14-karatowym złotem) i ozdobione czeskimi lustrami kryształowymi i piecami fajansowymi. Kartkę dostałam od Pedry :-)




Polska

Gdańsk - Żuraw i Długie Nabrzeże! Tę piękną karteczkę dostałam od Sławka :-)




Niemcy

Kirsten przysłała mi pocztówkę z widokiem na wydmę Morza Północnego :-)




Holandia

Hellevoetsluis to gmina w prowincji Holandia Południowa w Holandii. Kartkę dostałam od Elisy.



https://www.postcrossing.com/postcards/NL-2950194

Rosja

Pocztówka, którą teraz Wam pokazuję, przedstawia widok na Park Narodowy Ergaki. Znajduje się on na południu Kraju Krasnojarskiego w górskim masywie w zachodniej części Sajanów. Sajany – to kraina górska położona na zachód od jeziora Bajkał. Znajduje się na terytoriach dwóch państw – Rosji i Mongolii. Jest to kraj prawie nietkniętej ręką człowieka, dziewiczej przyrody. Jest tu mnóstwo górskich rzeczek, wodospadów i jezior. Karteczkę dostałam od Aliny. Uwielbiam ten widok ;-)


  

Czechy

Od Michaly dostałam pocztwkę z Pilzna. Pilzno to miasto w Czechach zachodnich. Położone jest w kotlinie, gdzie wiele potoków zbiega się tworząc rzekę Berounkę. Najstarsze ślady osiedli ludzkich na tym terenie datuje się na 5000 lat p.n.e., ale początki dzisiejszego miasta to 1295. Wacław II założył osadę, która dzięki dogodnemu położeniu szybko rozwinęła się w ośrodek handlowy. 




Czechy

Holaszowice to wieś w Czechach, w kraju południowoczeskim. Wchodzi w skład gminy Jankov. Obecnie liczy ok. 140 mieszkańców. Holaszowice są przykładem dobrze zachowanej środkowoeuropejskiej wioski, zachowującej średniowieczny układ urbanistyczny. Znajdują się tu liczne przykłady XVIII i XIX-wiecznych budynków w stylu tzw. południowoczeskiego wiejskiego baroku. We wsi znajdują się 22 murowane gospodarstwa, kaplica św. Jana Nepomucena z 1755 r., staw rybny, tereny zielone. W 1998r. wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Karteczkę dostałam od Nadii :-)





Tajwan

Witajcie Kochani! Nie będę Was zanudzać i opisywać co się zadziało u mnie w ostatnich miesiącach. Jedno jest pewne, teraz mogę już znowu powrócić do mojego hobby, na bieżąco prowadzić bloga i obserwować Wasze. Dzisiaj jako pierwszą chciałabym pokazać Wam pocztówkę z Tajwanu, ukazującą połów ryb. Ponieważ Tajwan jest wyspą położoną na Pacyfiku, nie dziwi fakt, że ryby i owoce morza są niezwykle popularne: od fast foodowego sushi, przez ryby w gęstych sosach, po dania z płetwy rekina. Najczęściej poławiane są tilapie, makrele, tuńczyki, kałamarnice, chanosy i rekiny. Dla Tajwańczyków ryby i owoce morza to część dziedzictwa narodowego. 


 
https://www.postcrossing.com/postcards/TW-1543967