wtorek, 30 czerwca 2015

Suazi

Miałam, już dzisiaj nie wrzucać na bloga żadnych nowych kartek. Jednak gdy otworzyłam skrzynkę i zobaczyłam dwie nowe karteczki, stwierdziłam że nie wytrzymam i muszę się nimi z Wami podzielić jeszcze dzisiaj ;-) 

Jako pierwsza, kartka z afrykańskiego kraju -Suazi. To niewielkie państwo w południowej Afryce - notabene jedno z najmniejszych na kontynencie, usytuowane jest na wschodnich stokach Gór Smoczych. Graniczy z Mozambikiem i Republiką Południowej Afryki. Nazwa kraju pochodzi od plemienia Suazi z grupy Bantu, które zamieszkuje te tereny. Siedzibą parlamentu i króla jest Lobamba, natomiast stolicą Mbabane. Kartka ukazuje dziewczęta przygotowujące się do święta Umhlanga zw. Taniec Trzcin. Jest to święto odbywające się corocznie w sierpniu lub na początku września w Suazi. Dziesiątki tysięcy młodych, niezamężnych dziewcząt z całego królestwa przynoszą świeżo ściętą trzcinę aby złożyć hołd Królowej Matce. Święto trwa osiem dni, pierwszego kobiety przybywają grupami do królewskiej wioski Ludzidzini. W czasie trzech kolejnych dni są dzielone na dwie grupy wiekowe - starszą (14-22 lata) i młodszą (8-13 lat). Następnie udają się na odległe o kilkanaście kilometrów pola trzciny, gdzie każda z kobiet ścina długim nożem 10-20 roślin, związuje i przynosi do Ludzidzini. Piąty dzień to czas przygotowania kostiumów tanecznych i dekoracji włosów. Szóstego i siódmego dnia kobiety wchodzą na arenę w grupach, z których każda tańczy i śpiewa inną pieśń. Ostatniego, ósmego dnia król rozkazuje ubić kilkadziesiąt krów, kobiety dzielą się mięsem i wracają do domów. Król Suazi Mswati III ma prawo wybrać spośród uczestniczek swoją nową małżonkę. Członkinie rodziny królewskiej wplatają we włosy czerwone pióra. Czytałam, że obecnie król Suazi ma 15 żon ;-) 7 komentarzy:

 1. Mam bardzo podobną pocztówkę :)
  Twoja jest również piękna :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wcale się nie dziwię, że chciałaś się nimi pochwalić :) Ta również mi się podoba i dla mnie stanowi nowy kraj, bo nie często widuję pocztówki z Suazi. Pamiętam, że miałam możliwość wymiany z pewną dziewczyną z tego kraju, ale chciała w zamian znaczki, pocztówkę, magnes i chyba coś jeszcze, więc sobie odpuściłam. Gratuluję kolejnego nowego państwa w zbiorach, i to jeszcze afrykańskiego :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna kartka! Gratuluję nowego kraju :)

  OdpowiedzUsuń
 4. czyżby kartki z Suazi przedstawiały tylko tę tradycję, w dodatku okropną? :/ również mam pocztówkę z tego kraju, bardzo się cieszyłam, gdy ją dostałam, ale kiedy poczytałam o tym tańcu... grr. :/ ale gratuluję zdobycia nowego kraju!

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratuluję pocztówki z tak rzadkiego i egzotycznego kraju! Na PC jest tylko 4 użytkowników z tego kraju, więc zdobycie pocztówki stamtąd to nie lada wyczyn.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie dość, że kartka z bardzo rzadkiego kraju, to jeszcze taka piękna!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Wasze odwiedziny a także za wszystkie komentarze i miłe słowa. Wszystkie zawsze czytam i są dla mnie bardzo ważne.

Jeżeli zostawicie komentarz, bądź adres bloga, możecie być pewni że Was odwiedzę :-)