niedziela, 3 kwietnia 2016

Wokół Malá Skála

Od Marceli, dostałam kartkę z widokiem na gminę Malá Skála. Na pierwszym planie widoczne są ruiny  zamku Vranov - Pantheon. Jest to pozostałość po średniowiecznym zamku, nazywanym też Skály. Po 1820 r. zameczek został przebudowany w modnym wówczas duchu romantyzmu przez barona Römischa.Na kartce widoczne jest też zdjęcie przedstawiające tzw. Suché skaly, inaczej zwane Organami Kantora albo Czeskimi Dolomitami. Jest to jedyna w swoim rodzaju formacja geomorfologiczna, a od 1965 r. obszar chroniony. Ostatnia fotografia to widok na zabytkowe gospodarstwo Boučkův statek. 



Fiordy Malborough Sounds na Wyspie Południowej - Nowa Zelandia

Malborough Sounds to rozbudowana sieć dolin rzecznych w regionie administracyjnym Marlborough na Wyspie Południowej. Słynie z zacisznych zatoczek i krystalicznie czystej wody. Podobno nabrzeże Malborough Sounds ma jeden z najpiękniejszych widoków na świecie znanych z jego zmieniających się kolorów. Regularnie kursują tam statki wycieczkowe a dźwięk śpiewających ptaków, wiatr i łagodne fale docierania obok łodzi i  są dzienną ścieżką dźwiękową. Stąd też wzięła się ta nazwa :-) Chciałabym się tam znaleźć,oj chciałabym! :-)




Plesza, wieś zamieszkana przez Polaków - Rumunia

Wiedzieliście, że w Rumuni jest wieś, która zamieszkała jest prawie wyłącznie przez Polaków? Wstyd się przyznać, ale ja nie wiedziałam ;-)

Plesza bo tak się ta wieś nazywa leży w południowej Bukowinie, na północ od Gura Humorului. Powstała jako druga osada polskich górali na południowej Bukowinie. Przez długi okres była jedyną wsią etnicznie całkowicie polską. Jest też wsią wyjątkowo położoną na górce, zamiast jak wszystkie inne okoliczne wsie – w dolinie. Nie jest jasne, jak ten wyjątek tłumaczyć. Dwie legendy próbują wyjaśnić tę osobliwość. Pierwsza opowiada, jakoby górale polscy zatrzymali się w swej drodze najpierw gdzie indziej, lecz tam zalała ich olbrzymia powódź. Dlatego, przybywszy na miejsce, wybrali na osiedlenie górkę, nie chcąc, by powtórzyła się ta tragedia. Druga legenda mówi o pięknie jasnowłosych polskich dziewczyn, które w ten sposób chroniono przed zbytnią natarczywością wołoskich chłopów ;-) Nie wiem jak Wam, ale mnie ta kartka ogromnie się podoba! Zaciekawiła mnie również historia powstania "polskiej wsi" na Bukowinie :-)




 

Świątynia Szmaragdowego Buddy w Bangkoku - Tajlandia

Wat Phra Kaew to nazwa potoczna najświętszej w Tajlandii świątyni buddyjskiej. Znajduje się w historycznym centrum Bangkoku, w dzielnicy Phra Nakhon, na terenie Wielkiego Pałacu. Została wybudowana w 1782 r. Mieści wiele posągów Buddy ze złota, srebra i kamienia, nad wszystkim góruje "szmaragdowy Budda" na złotym cokole z baldachimem o pięciu parasolach oraz naturalnej wielkości Budda z lanego złota, ważący 75 kg, rzeźbiony i zdobiony drogimi kamieniami. Posadzka świątyni pokryta jest w całości płytkami ze srebra, ściany zaś interesującymi malowidłami, przedstawiającymi sceny z życia Buddy. W odróżnieniu od innych buddyjskich świątyń, nie mieszkają tutaj mnisi. Dla buddystów ta otoczona podwójnym murem świątynia jest pewnego rodzaju symbolem, a także ważnym miejscem pielgrzymek i duchowego wyciszenia. Coś pięknego! :-)