niedziela, 3 kwietnia 2016

Plesza, wieś zamieszkana przez Polaków - Rumunia

Wiedzieliście, że w Rumuni jest wieś, która zamieszkała jest prawie wyłącznie przez Polaków? Wstyd się przyznać, ale ja nie wiedziałam ;-)

Plesza bo tak się ta wieś nazywa leży w południowej Bukowinie, na północ od Gura Humorului. Powstała jako druga osada polskich górali na południowej Bukowinie. Przez długi okres była jedyną wsią etnicznie całkowicie polską. Jest też wsią wyjątkowo położoną na górce, zamiast jak wszystkie inne okoliczne wsie – w dolinie. Nie jest jasne, jak ten wyjątek tłumaczyć. Dwie legendy próbują wyjaśnić tę osobliwość. Pierwsza opowiada, jakoby górale polscy zatrzymali się w swej drodze najpierw gdzie indziej, lecz tam zalała ich olbrzymia powódź. Dlatego, przybywszy na miejsce, wybrali na osiedlenie górkę, nie chcąc, by powtórzyła się ta tragedia. Druga legenda mówi o pięknie jasnowłosych polskich dziewczyn, które w ten sposób chroniono przed zbytnią natarczywością wołoskich chłopów ;-) Nie wiem jak Wam, ale mnie ta kartka ogromnie się podoba! Zaciekawiła mnie również historia powstania "polskiej wsi" na Bukowinie :-)
 

2 komentarze:

  1. Kolejna cudowna kartka u Ciebie :) Piękny widok i kolory. Nie wiedziałam o istnieniu takiej wsi. Ile ciekawych rzeczy można się dowiedzieć, dzięki zwykłej (choć w sumie niezwykłej dla nas kolekcjonerów ;)) pocztówce.

    OdpowiedzUsuń
  2. Też nie wiedziałam o istnieniu takiej wsi. Bardzo ciekawe legendy i super karteczka :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Wasze odwiedziny a także za wszystkie komentarze i miłe słowa. Wszystkie zawsze czytam i są dla mnie bardzo ważne.

Jeżeli zostawicie komentarz, bądź adres bloga, możecie być pewni że Was odwiedzę :-)