sobota, 6 lutego 2016

Sztuczny kanał wodny czyli Kanał Panamski - Panama

W końcu doczekałam się nowego państwa w mojej "karteczkowej" kolekcji! :-) To Panama. Państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Kolumbią i Kostaryką – łączna długość granic lądowych wynosi 555 km, ponadto 2490 km wybrzeża morskiego. Jego stolicą jest miasto o tej samej nazwie. 
Panama znana jest głównie z Kanału Panamskiego, dzięki któremu statki aby przepłynąć z zachodu na wschód Ameryki nie muszą opływać Ameryki Południowej i przechodzić przez Cieśninę Magellana. Karteczkę z widokami na wspomniany Kanał Panamski dostałam w ramach swapu od Anyi Zhang :-)


 

Canal Grande w Wenecji - Włochy

Wenecki Canal Grande to  cieśnina o długości 3,8 km. Ma kształt odwróconej litery "S" i przepływając przez środek miasta dzieli je na dwie części, każda po 3 dzielnice: Cannaregio, San Marco i Castello oraz Santa Croce, San Polo i Dorsoduro. Szerokość cieśniny waha się od 30 do 60 m osiągając głębokość nawet do 6,0 m. Brzegi łączą cztery mosty: Most Akademii, Most Bosych, Most Rialto, Most Konstytucji. Kanał został zbudowany w XV wieku i łączy wenecką lagunę z kanałem św. Marka. Wzdłuż jego brzegów powstały liczne, znane budowle z fasadami skierowanymi w stronę wody, które można podziwiać podczas wycieczki gondolą albo tramwajem wodnym. Niestety, w Wenecji do tej pory jeszcze nie byłam, więc troszkę zazdroszczę tym z Was np. Kindze, którzy mieli okazję tam być i zwiedzać to cudowne miasto :-) Kartkę dostałam od Ellis :-)





 

Sobór Trzech Świętych Hierarchów w Mohylewie - Białoruś

Sobór Trzech Świętych w Mohylewie jest główną świątynią eparchii mohylewskiej i mścisławskiej Egzarchatu Białoruskiego Patriarchatu Moskiewskiego - o matko, miałabym chyba problem żeby to wymówić bez zająknięcia ;-). Patronami cerkwi są Trzej Święci Hierarchowie: Jan Chryzostom, Bazyli Wielki i Grzegorz z Nazjanzu. Jest to budowla wybudowana w latach 1903–1914 w stylu bizantyjsko-rosyjskim. Świątynia posiada fasadę główną, fasadę boczną i kopuły. W latach 1961–1989 nie pełniła funkcji sakralnych, przeznaczona była na halę przemysłową. W 1989 została zwrócona wiernym. Pocztówkę dostałam od dziewczyny o imieniu Katya :-)




Wyspa Zakintos nazywana "Kwiatem Wschodu" - Grecja

Witajcie Kochani! Dzisiaj mam taki dzień, gdy mogę sobie poleniuchować i skupić się na tym co lubię i sprawia mi ogromną radość ;-) Dlatego nadrabiam zaległości. Przygotowałam parę nowych karteczek do wysyłki - w sensie wypisałam, wyszukałam parę nowych osób chętnych na zagraniczna wymianę. No i oczywiście chciałabym wrzucić na bloga parę nowych karteczek, gdyż nad tym już nie panuję. 

Jako pierwszą chciałabym Wam pokazać karteczkę którą dostałam od Juli z Saint Petersburga. No właśnie, kartka piękna przedstawiająca cudowną grecką wyspę Zakintos a wysłana z Rosji ;-) Zakintos, tak jak wspomniałam wcześniej, to  grecka wyspa na Morzu Jońskim, na zachód od Peloponezu, trzecia co do wielkości w archipelagu Wysp Jońskich. Wraz z pobliskimi niemal bezludnymi wysepkami tworzy gminę Zakintos. Ma około 405 km² powierzchni. Wyspa znana z rybołówstwa, uprawy zbóż, drzew owocowych, no i oczywiści turystyki. Głównym miastem i portem jest Zakintos. Nazwa wyspy pochodzi od imienia syna mitologicznego Dardanosa, króla Arkadii. Gdyby nie to że wysłana z Rosji, byłaby IDEALNA ;-)