piątek, 12 sierpnia 2016

Most Krk - Chorwacja

Witajcie na początku długiego weekednu :-) Nie wiem jak Wy ale ja ogromnie cieszę się na trzy dni wolnego! Mam w planach leniuchowanie na maksa ;-) Żadnych wyjazdów, imprez, po prostu błogie lenistwo :-) A Wy jakie macie plany na nadchodzący weekend?

W tym poście mam do pokazania kartkę którą przywiozła mi z Chorwacji Aga. Krčki most, bo widok na ten most widniej na pocztówce, to żelbetowy, drogowy most łukowy w Chorwacji właśnie. Łączy on chorwacką wyspę Krk ze stałym lądem i ma długość 1430 m. Składa się z dwóch łuków, wielkiego i małego. Konstrukcje tych łuków były do 1997 roku najdłuższymi na świecie konstrukcjami łukowymi z betonu. W 1997 roku straciły palmę pierwszeństwa na rzecz Wanxian Bridge w Chinach. Przejazd mostem przy silnym wietrze to bardzo emocjonujące przeżycie,o ile wiatr nie jest za silny, bo wtedy nici z przejazdu ponieważ most może być zamknięty. 17 stycznia 1987 na moście zanotowano wiatr o prędkości 240 km/h :-)
 

2 komentarze:

  1. Słyszałam o tym moście, ale będąc w Chorwacji nie miałam możliwości zobaczyć go na żywo.. ale kto wie może kiedyś;-)
    z lotu ptaka wygląda imponująco! ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękny widok, a przejazd tym mostem to na pewno niezwykłe przeżycie. 2 razy miałam przyjemność jechac najdłuższym mostem łączącym dwa państwa Danię i Szwecję, Most nad Sundem ma prawie 8 km i po raz pierwszy jechałam nim w nocy przy sporym wietrze. Nasz pilot, aby trochę nas postraszyć na początku powiedział: trzymajcie się, mam nadzieję, ze dojedziemy, albo coś podobnego :P

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Wasze odwiedziny a także za wszystkie komentarze i miłe słowa. Wszystkie zawsze czytam i są dla mnie bardzo ważne.

Jeżeli zostawicie komentarz, bądź adres bloga, możecie być pewni że Was odwiedzę :-)