poniedziałek, 4 listopada 2013

Polska

Tę oto pocztówkę otrzymałam od Oli jako pamiątkę wakacji na mazurach. Węgorzewo to miasto, którego historia sięga do 1335 i jest związana z Krzyżakami.  To bowiem Krzyżacy zbudowali u ujścia Węgorapy do Mamr drewniany zamek, zwany Angerburg. Zamek został w 1365r. spalony przez Litwinów ale w tym samym miejscu zbudowano drugi. Tak tym samym zaczęła się historia Węgorzewa. Obecnie miasto wg danych z 2012 ma niecałe 12000 tys. mieszkańców. Ma także wiele zabytków min: kościoły, cerkiew, ratusz, wspomniany wcześniej Zamek Krzyżacki, Kanał Młyński czy jezioro Mamry......

Polska

Kaszuby – region kulturowy w północnej Polsce, będący częścią Pomorza, w którym zamieszkują Kaszubi jako autochtoniczni Pomorzanie. Posługują się oni językiem regionalnym zwanym etnolektem, określanym jako język kaszubski. Tradycyjnie Kaszuby dzieli się na 5 regionów kulturowo-językowych.  Główne miasta Kaszub, w których kultywuje się tradycje i język kaszubski to: Wejherowo, Puck, Kartuzy, Żukowo, Kościerzyna i Bytów. W sprawie tego, które miasto jest stolicą Kaszub, istnieją liczne kontrowersje.  Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, uznawał miasto Wejherowo za stolicę „ziemi kaszubskiej”. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie będące główną organizacją reprezentującą Kaszubów uznaje za stolicę Kaszub – Gdańsk, gdzie ma też biuro zarządu głównego. Natomiast Kartuzy uznawane są za centrum Szwajcarii Kaszubskiej. Region jak dla mnie bardzo ciekawy. Zupełnie nie znany. Cieszę się że miałam okazję co nieco zobaczyć. Polecam :) Pocztówka - zbiór własny :) 

Polska

Sierakowski Park Krajobrazowy położony jest w zachodniej części województwa wielkopolskiego, w przeważającej części w powiecie międzychodzkim na terenie gmin: Chrzypsko Wielkie, Kwilcz i Sieraków oraz w niewielkiej części w powiecie szamotulskim, na terenie gminy Pniewy. Utworzony został w 1991 r. na powierzchni 30 413 ha, w celu ochrony polodowcowego krajobrazu części Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego, o rzeźbie urozmaiconej wzgórzami morenowymi, wydmami, dolinami rzek i rynnami jezior. Rzeka Warta dzieli go na dwie części: północną z wydmowymi terenami porośniętymi borami i południową z pagórkowatym obszarem morenowym częściowo porośniętym lasami liściastymi i leżącymi w głębokich rynnach jeziorami. Najwyższym wzniesieniem na terenie parku jest morenowe wzgórze o wysokości 126 m n.p.m. w okolicach Kwilcza. W Parku są 52 jeziora polodowcowe o powierzchni powyżej 1 ha i wiele mniejszych zbiorników wodnych. Na ogół są to jeziora rynnowe, ale największe jezioro – Chrzypskie ma 304 ha – a jest jeziorem morenowym. Najgłębszym jeziorem jest Jezioro Śremskie - 45 m, a jego dno leży 6 m poniżej poziomu morza. Jest to jedyna w Wielkopolsce kryptodepresja :)  Polecam do odwiedzenia :)
Pocztówka ze zbiorów prywatnych....


Polska

Solec-Zdrój – wieś uzdrowiskowa w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie buskim, w gminie Solec-Zdrój, na łagodnym wzniesieniu na skraju Wyżyny Małopolskiej i Kotliny Sandomierskiej nad rzeką Rzoską, 17 km na południowy wschód od Buska-Zdroju. Dziś Solec-Zdrój jest niewielką miejscowością liczącą niespełna 900 mieszkańców. Jest również siedzibą gminy uzdrowiskowej. Na kuracjuszy czeka 400 miejsc. W uzdrowisku leczy się choroby narządu ruchu i reumatyczne, jak również choroby skóry i alergię. W pobliżu uzdrowiska w wyniku przeprowadzonych badań geologicznych natrafiono na solankę o zawartości siarkowodoru 8-krotnie większą niż dotychczas eksploatowane źródła. Jest to unikalne ujęcie wód mineralnych tego typu na świecie. 

Ciekawostka: W okolicach Solca-Zdroju, archeologowie znaleźli egipską figurkę uszebti. Wydobyto ją z popielicy, w której Słowianie chowali prochy zmarłych... Pocztówka pochodzi z moich zbiorów prywatnych :)


Polska

Kraków - piękne, cudowne, magiczne miasto położone nad Wisłą, na obszarze Bramy Krakowskiej, Niecki Nidziańskiej i Pogórza Zachodniobeskidzkiego.Jest jednym z najstarszych miast Polski o ponadtysiącletniej historii, z wieloma wartościowymi obiektami architektonicznymi. Działa w nim również wiele instytucji i placówek kulturalnych gromadzących bezcenne zabytki. Do 1795 r. formalnie stolica Polski. Osobiscie kocham Kraków za: Sukiennice, Wawel, Kościół Mariacki no i oczywiście za Żydowski Kazimierz :) Na pocztówce, pochodzącej ze zbiorów prywatnych, widok na Kościół Mariacki ....

Polska

Beskid Niski  – pasmo w Karpatach między przełęczami Łupkowską na wschodzie a Tylicką na zachodzie. Wschodnia granica Beskidu Niskiego jest zarazem granicą Karpat Wschodnich i Zachodnich.
Beskid Niski leży na terenie dwóch państw: Polski i Słowacji. Najwyższy szczyt po stronie polskiej to Lackowa ma 997 m n.p.m.,  a po słowackiej Busov - 1002 m n.p.m. Beskid Niski jest najniższą a zarazem najrozleglejszą częścią Beskidów i całego łuku Karpat. Beskid Niski to region, w którym znajduje się najbardziej dzikie pasmo górskie w Polsce. To miejsca, które kryją w sobie wiele tajemnic naszej historii. Tutaj można zobaczyć liczne urocze, drewniane kościoły, czy cerkwie łemkowskie, które są żywym dowodem historii tej części Małopolski. Pocztówka przedstawia cerkwie w: Wysowej, Przysłupie, Bielance, Uściu Gorlickim, Hańczowej, Skwirtnem, Kunkowej, Leszczynach. Pocztówka pochodzi z moich zbiorów prywatnych :)
 

Polska

Piękny - mimo że jeszcze tak bardzo nie znany - a może właśnie dlatego?? 
 
BESKID SĄDECKI ! Położony w południowej części Polski. Jest jednym z najmniej znanych pasm górskich. Geograficznie leży w Beskidach Zachodnich, administracyjnie - na terenie województwa małopolskiego, powiatu nowosądeckiego. Graniczy z Beskidem Niskim, Górami Grybowskimi, Pogórzem Rożnowskim, Beskidem Wyspowym, Gorcami i Małymi Pieninami. Teren Beskidu Sądeckiego dzieli się na dwa pasma: Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej. Wyróżnia się również i pasmo Zimnego i Dubnego, leżące na południowych krańcach obszaru. Wyróżnia się również górski teren Beskidu i Kotlinę Sądecką. Północno - zachodnią i zachodnią granicę obszaru wyznacza przebieg rzeki Dunajec, południową - potok Grajcarek i przełęcz Rozdziela. Północno - wschodni oraz wschodni skraj Beskidu Sądeckiego wyznaczają doliny rzek Kamienicy Nawojowskiej i Muszynki oraz przełęcz Tylicka. Przepływająca centralnie przez Beskid Sądecki rzeka Poprad dzieli go na dwa wspomniane już pasma - Jaworzyny Krynickiej i Radziejowej. Meandry Popradu wyznaczają jednocześnie granicę pomiędzy Polską i Słowacją :)
 
Pocztówka ze zbiorów prywatnych :)
 

Polska

Popradzki Park Krajobrazowy to jeden z najstarszych parków krajobrazowych na terenie Karpat. Został on powołany uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Nowym Sączu z dnia 11 wrześnie 1987 r. Rozciąga się on na terenie Beskidu Sądeckiego z jego dwoma pasmami - Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej  oraz obejmuje także położoną w granicach Polski część Gór Czerchowskich. Powierzchnia Parku wynosi łącznie 54 392,7 ha, Około 70 % powierzchni stanowią lasy - z czego lasy niepaństwowe zajmują 20%. To jeden z najbogatszych przyrodniczo i najpiękniejszych krajobrazowo terenów naszego kraju. Jest tutaj 12 leśnych rezerwatów, wilki, rysie, czasem zajrzy tu nawet niedźwiedź :P Do tego wody mineralne – na terenie parku (między innymi w słynnych na całą Polskę zdrojach: Krynicy, Muszynie, Piwnicznej) znajduje się 20 procent zasobów wód całej Polski :)
Pocztówka ze zbiorów prywatnych. Jak ktoś nie był zachęcam do odwiedzenia :)

Polska

Czas na pocztówki z naszej pięknej Polski :) 
Krynica-Zdrój – miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Położone jest w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów. Krynicę otaczają wzgórza Góry Parkowej, Krzyżowej, Jasiennika. Leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, stanowi bazę wypadową w okoliczne góry. Miasto jest jednym z największych polskich ośrodków sportów zimowych. Narciarstwo uprawiać można na stokach w Krynicy-Słotwinach i na Jaworzynie (1114 m n.p.m.), gdzie funkcjonuje stacja narciarska. Krynica Zdrój to także miejscowość uzdrowiskowa. Pierwsze wzmianki o leczniczych właściwościach krynickich źródeł datuje się na pierwszą poł. XVIII w. Doroczną imprezą w mieście jest organizowany od 1967 r. Europejski Festiwal Opery i Operetki im. Jana Kiepury, pod dyrekcją Bogusława Kaczyńskiego. Od września 1990 roku w odbywają się  coroczne spotkania polityków i przedsiębiorców pod nazwą "Forum Ekonomiczne". W Krynicy-Zdroju istnieje i funkcjonuje kilka muzeów. Jednym z nich jest Muzeum Nikifora.  

Pocztówka z moich prywatnych zbiorów :) Byłam w Krynicy-Zdroju kilkakrotnie. Zafascynowana tamtymi rejonami wracam jak tylko mam czas :)