poniedziałek, 4 listopada 2013

Polska

Beskid Niski  – pasmo w Karpatach między przełęczami Łupkowską na wschodzie a Tylicką na zachodzie. Wschodnia granica Beskidu Niskiego jest zarazem granicą Karpat Wschodnich i Zachodnich.
Beskid Niski leży na terenie dwóch państw: Polski i Słowacji. Najwyższy szczyt po stronie polskiej to Lackowa ma 997 m n.p.m.,  a po słowackiej Busov - 1002 m n.p.m. Beskid Niski jest najniższą a zarazem najrozleglejszą częścią Beskidów i całego łuku Karpat. Beskid Niski to region, w którym znajduje się najbardziej dzikie pasmo górskie w Polsce. To miejsca, które kryją w sobie wiele tajemnic naszej historii. Tutaj można zobaczyć liczne urocze, drewniane kościoły, czy cerkwie łemkowskie, które są żywym dowodem historii tej części Małopolski. Pocztówka przedstawia cerkwie w: Wysowej, Przysłupie, Bielance, Uściu Gorlickim, Hańczowej, Skwirtnem, Kunkowej, Leszczynach. Pocztówka pochodzi z moich zbiorów prywatnych :)
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Wasze odwiedziny a także za wszystkie komentarze i miłe słowa. Wszystkie zawsze czytam i są dla mnie bardzo ważne.

Jeżeli zostawicie komentarz, bądź adres bloga, możecie być pewni że Was odwiedzę :-)