środa, 28 października 2015

Sobór św. Mikołaja w Kronsztadzie - Rosja

Cześć! Dzisiaj mam dla Was  kartkę z wizerunkiem Soboru św. Mikołaja w Sankt-Petersburgu zwanym Soborem Morskim. Jest to prawosławna katedra położona w Kronsztadzie, wzniesiona w 1913.

Sobór był budowany w latach 1903–1913 wg projektu Wasilija Kosiakowa za pieniądze ofiarowane przez marynarkę wojenną oraz przez wiernych. Cerkiew pełniła funkcje liturgiczne do 1927, kiedy została zamieniona w kino im. Maksyma Gorkiego, a po 1956 – w salę koncertową i klub dla żołnierzy służących w twierdzy Kronsztad. W 1974 w soborze otwarto jedną z filii Muzeum Marynarki Wojennej. W 2002 na kopule budynku został ponownie umieszczony krzyż. W 2005 po raz pierwszy od czasu likwidacji w cerkwi odprawiono Świętą Liturgię. W 2012 patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl w obecności prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa dokonał ponownego poświęcenia obiektu. Sobór Morski został wzniesiony w stylu neobizantyjskim. Jego wysokość wynosi 70 metrów, co czyni z cerkwi najwyższy budynek w Kronsztadzie. Obiekt zbudowany jest z granitu i kolorowej cegły. Wejście do niego prowadzi przez troje drzwi z portalem. Wszystkie okna w świątyni są półkoliste, cerkiew posiada łącznie 11 kopuł zgrupowanych wokół centralnej oraz liczne absydy, mozaiki i płaskorzeźby. Jednocześnie w nabożeństwie odprawianym w soborze może uczestniczyć 5000 wiernych. Inspiracją dla jego formy była patriarsza katedra Hagia Sophia...
5 komentarzy:

 1. Niestety ta kartka nie przypadła mi do gustu :( choć sama nie wiem dlaczego. Sam sobór prezentuje się okazale, jak wszystkie w Rosji :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo lubię kartki ukazujące świątynie. W tej przeszkadza mi, e jest to obraz ;D

   Usuń
 2. uwielbiam prawosławne budowle, mają w sobie zawsze coś imponującego, nawet jeśli kościół wcale nie jest specjalnie wielki. szkoda, że to obraz a nie zdjęcie katedry, myślę, że wtedy kartka byłaby jeszcze piękniejsza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam dokładnie tak samo :-) Uwielbiam "wschodnie" budowle i też żałuję że ta karteczka to obraz a nie zdjęcie. Sobór prezentuje się naprawdę okazale :-)

   Usuń
 3. A ja zrobię na przekór i napiszę, że mi się nawet podoba, ze to właśnie obraz. Ogólnie nie przepadam za pocztówkami, na których są swiątynie, kościoły, czy inne miejsca religijne, ale tą kartkę akceptuję ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Wasze odwiedziny a także za wszystkie komentarze i miłe słowa. Wszystkie zawsze czytam i są dla mnie bardzo ważne.

Jeżeli zostawicie komentarz, bądź adres bloga, możecie być pewni że Was odwiedzę :-)