wtorek, 27 października 2015

Bazylika św. Agaty i św. Barbary w Oudenbosch - Holandia

Witajcie! Ostatnio, dostałam pocztówkę z Oudenbosch w Holandii. Oudenbosch to wieś w gminie Halderberge w prowincji Brabancja Północna w południowej Holandii. Wieś jest najbardziej znana z wielkiej bazyliki św. Agaty i św. Barbary, zbudowanej w latach 1865–1892 z inicjatywy ks. Willema Hellemonsa, według planów Pierre'a Cuypersa. W 1880 konsekrowana przez biskupa Bredy van Beeka, ukończona w 1892 pod kierunkiem architekta Gerardusa Jacobusa van Swaaija. W 1912 świątynia otrzymała tytuł bazyliki mniejszej. Stanowi kopię bazyliki św. Piotra na Watykanie pomniejszoną czterokrotnie. Pocztówkę z wizerunkiem wspomnianej wcześniej bazyliki dostałam od Lucie :-)
 

4 komentarze:

 1. Zanim doczytałam, że jest kopią bazyliki Św. Piotra (w której udało mi się być), wiedziałam, ze coś mi przypomina. Ciekawa kartka i ładnie zrobiona.

  OdpowiedzUsuń
 2. oooo, pierwszy raz spotykam się z jakimkolwiek kościołem pod wezwaniem świętej Agaty! zawsze mi z tego powodu było smutno, że nigdzie nie ma kościoła mojej patronki a tu proszę, jednak istnieje :D podobieństwo do Bazyliki rzeczywiście widać, chociaż mnie zawsze takie kopie śmieszą trochę ;)

  PS. zmieniłam adres bloga na http://pasazerkowy.blogspot.com więc w razie zainteresowania moimi kolejnymi wypocinami trzeba mnie jeszcze raz dodać do obserwowanych, lubianych itp ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna pocztówka ! Z Holandii na prawdę piękne pocztówki przychodzą :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam nigdy o tej miejscowości! Bazylika wygląda bardzo ładnie, choć ja nie przepadam za tego typu kopiami. Bo i tak nigdy nie dorównają oryginałowi :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Wasze odwiedziny a także za wszystkie komentarze i miłe słowa. Wszystkie zawsze czytam i są dla mnie bardzo ważne.

Jeżeli zostawicie komentarz, bądź adres bloga, możecie być pewni że Was odwiedzę :-)