poniedziałek, 7 grudnia 2015

Prawosławna cerkiew katedralna w Nikorcmindzie - Gruzja

Kochani! Dzisiaj chciałam Wam pokazać jedną z karteczek, którą przywiozła mi "moja" Anitka :-) Katedra w Nikorcmindzie to świątynia wzniesiona ok. 1014, za panowania króla Gruzji Bagrata III. Swoją formą architektoniczną wyróżnia się zdecydowanie na tle gruzińskiej architektury sakralnej swojej epoki. Jest to budowla w formie rotundy z promieniście rozmieszczonymi sześcioma ramionami, z których pięć wykończonych jest absydami. Całość wieńczy kopuła wsparta na sześciu podporach. Od strony zachodniej i południowo-zachodniej cerkiew posiada narteksy. Wewnętrznie świątynia jest jednoprzestrzenna. Na elewacjach budynku, w bębnie oraz w obydwu narteksach przetrwały fragmenty pierwotnych dekoracyjnych płaskorzeźb, w tym scena Wniebowstąpienia na fasadzie południowej oraz postacie świętych w otoczeniu fantastycznych zwierzą.

Ogromnie się cieszę z tej karteczki, zwłaszcza że kilkakrotnie próbowałam się umówic na swap z Gruzji ale nie miałam szczęścia ;-)

 
 

10 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa pocztówka i do tego to Gruzja ;) Przeważnie cerkwie kojarzą mi sie z nieco inną budową, ale fakt, że była ona budowana 1000 lat temu, więc od tamtego czasu nieco zmieniał się z czasem za pewne i wygląd.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękna budowla! W ogóle Gruzja kojarzy mi się ze sztuką romańską :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Co prawda kartkę z Gruzji już mam, ale też chciałabym mieć taką "moją Anitkę", która by mi wysyłała kartki z takich bardziej 'rare' miejsc! :D 1000 lat? Jak to się dzieje, że takie miejsca mogą przetrwać tysiące lat, a teraz kilkuletnie budynki potrafią się zawalić? ;o

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Moja Anitka" jest niezastąpiona! Wspiera mnie w tej mojej pocztówkowej pasji :-) Też zastanawiam tak jak Natalia, że takie budowle jak ta na pocztówce istnieją setki lat a nowe budynki nie??

   Usuń
 4. Piękna budowla! I tyle lat przetrwała...
  Super, że masz swoją Anitkę :) Nie mam kartki z Gruzji i nie wiem kiedy będę miała, bo kiedy kolega tam pojechał, to zaspałam trochę i tak wyszło, że kartki nie posiadam do tej pory :p

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam bardzo podobne pocztówki z Gruzji -widocznie taki urok tego państwa. Zauważyłam, że mało w tym kraju nowoczesnych budowli, a to nawet i lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie się bardzo zarówno Twoje karteczki jak i moje podobają :-) Z takimi widokami jak te na pocztówkach kojarzy mi się właśnie Gruzja :-)

   Usuń

Dziękuję za Wasze odwiedziny a także za wszystkie komentarze i miłe słowa. Wszystkie zawsze czytam i są dla mnie bardzo ważne.

Jeżeli zostawicie komentarz, bądź adres bloga, możecie być pewni że Was odwiedzę :-)