poniedziałek, 18 stycznia 2016

Hanzeatyckie Stare Miasto w Lubece - Niemcy

Witajcie! W dzisiejszym poście mam dla Was kartkę z Lubeki. 

Lubeka to miasto na prawach powiatu w północnych Niemczech, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn. Leży nad Zatoką Lubecką, przy ujściu do niej rzeki Trave. Jest jednym z większych portów morskich w Niemczech, a dawniej była głównym miastem Ligi Hanzeatyckiej. Teren w okolicach Lubeki został najpóźniej w VIII wieku zaludniony przez Słowian, którzy osiedlili się na brzegach Trave kilka kilometrów od dzisiejszego centrum miasta. Zostali oni podbici w 1158 przez Henryka Lwa, który wkrótce w tym miejscu założył miasto. W XIV wieku Lubeka stała się „Królową Hanzy”, będąc zdecydowanie największym i najsilniejszym członkiem tej średniowiecznej organizacji handlowej. Świadectwem dawnej świetności jest zachowany zespół zabytkowy Starego Miasta z licznymi zabytkami architektury z XIII–XVI w. z dziełami gotyku ceglanego na czele. W 1987 roku hanzeatyckie Stare Miasto w Lubece zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO :-)
 

7 komentarzy:

 1. Przepiękna kartka, brakuje mi takiej w mojej kolekcji. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ładna pocztówka!! ;-) ucieszyła by mnie taka pocztówka ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Choć nie przepadam za multi, to jednak niektóre mi się podobają, tak jak i ta. Ma w sobie coś, co przyciąga uwagę. Piękne niebieskie niebo, ciekawe budowle i budynki, ładny napis, który bardzo pasuje do tej pocztówki, no i ta dwugłowa wrona :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Jaka ładna niebieska pocztówka! Nie byłam w Lubece, ale chętnie bym się tam wybrała.

  OdpowiedzUsuń
 5. Co tu dużo mówić...bardzo ładna :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tym miejscu :) Kartka ładna, choć akurat jestem do niej neutralnie nastawiona :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Wasze odwiedziny a także za wszystkie komentarze i miłe słowa. Wszystkie zawsze czytam i są dla mnie bardzo ważne.

Jeżeli zostawicie komentarz, bądź adres bloga, możecie być pewni że Was odwiedzę :-)