wtorek, 24 stycznia 2017

Nazistowskie "miasto idealne" - Niemcy

Witajcie o poranku :-)

Dzisiaj pocztówka z Niemiec, przedstawia zabytki Norymbergi.  

Norymberga to miasto na prawach powiatu, w Bawarii, nad rzeką Pegnitz, gospodarcza i kulturalna stolica Frankonii. Jest drugim co do wielkości miastem w Bawarii. Liczy około pół milina mieszkańców. Za czasów III Rzeszy Norymberga była jednym z głównych ośrodków nazizmu i do dnia dzisiejszego jest nierozerwalnie związana z Adolfem Hitlerem. W 1933 roku po dojściu do władzy, Hitler ogłosił Norymbergę "miastem zjazdów NSDAP". Wówczas stała się ona nazistowskim "miastem idealnym". W latach 1933 - 1938 odbywały się tam zjazdy hitlerowskiej partii. Co roku uczestniczyło w nich ok. milion jej członków i sympatyków nazizmu. W tym mieście właśnie przywódca Rzeszy wygłaszał swoje przemówienia, obradował trybunał, ogłaszano słynne ustawy norymberskie, w tym tę o ochronie krwi niemieckiej i niemieckiej czci czy w końcu zjazdy rządzącej partii NSDAP. Obecnie miasto zachwyca wspaniałymi zabytkowymi budynkami, jednymi z najlepszych i najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w całej Europie, oraz pysznymi wyrobami cukierniczymi :-) https://www.postcrossing.com/postcards/DE-5735360

2 komentarze:

  1. Choć grafika nie rzuca na kolana :P, to widoczki na niej wyglądają interesująco ;) Ciekawe, czy miasto namaszczone przez Hitlera nadal jest 'ośrodkiem nazizmu' choć już ukrytego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie! Z chęcią bym to miasto odwiedziła i poszła "tropem nazizmu" ;-)

      Usuń

Dziękuję za Wasze odwiedziny a także za wszystkie komentarze i miłe słowa. Wszystkie zawsze czytam i są dla mnie bardzo ważne.

Jeżeli zostawicie komentarz, bądź adres bloga, możecie być pewni że Was odwiedzę :-)