niedziela, 15 maja 2016

Romańsko-gotycka Katedra w Sienie - Włochy

Cześć! Dzisiaj chciałabym Wam pokazać Katedrę w Sienie która mnie zachwyciła. 

Sieńska katedra stanowi rzadko spotykane tak harmonijne połączenie architektury z rzeźbą i malarstwem. Jej wznoszenie rozpoczęto w XII w. według utrzymanego w stylu romańskim projektu Giovanniego Pisana, budowę ukończono jednak już w nowej manierze, gotyckiej. Najbardziej charakterystyczną częścią świątyni jest jej zachodnia fasada wykonana z czarnego, białego i czerwonego marmuru. Niewiele brakowało, aby świątynia ta stała się największym kościołem chrześcijaństwa. Niestety budowa potężnej nawy południowej o wymiarach 30 na 50 m nie została ukończona z powodu szalejącej w roku 1348 zarazy, która uśmierciła połowę mieszkańców miasta. Mimo tego budowana w latach 1136-1382 katedra uważana jest za jedną z najpiękniejszych świątyń Europy. Wpływ mają na to, liczne dzieła sztuki które zdobią świątynię, min. rzeźby Nicoli Pisana, Donatella i Michała Anioła oraz freski Pinturicchia. Robią naprawdę niesamowite wrażenie. Byłam zachwycona, nie wiedziałam na co najpierw patrzeć ;-) Oprócz pocztówki wrzucam także parę zdjęć które zrobiłam.   

Co sądzicie na temat katedry w Sienie? Podoba się Wam? A może ktoś też tam był i podzieli się swoimi spostrzeżeniami :-)6 komentarzy:

 1. Piękna budowla i taka ogromna. Zazdroszczę wspaniałych widoków :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękna katedra, zachwyca zarówno z zewnątrz i wewnątrz! No i pocztówka również bardzo mi się podoba, co jest dziwne, gdyż nie przepadam za widokami na miasto z lotu ptaka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Podoba mi się ta katedra i ta pocztówka, ponieważ widok na niej jest obłędny! Słyszałam, że w ogóle cała Siena jest ładna, więc chętnie bym się tam wybrała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzam się, wspaniałe dzieło architektury. Rownież byłam pod wrażeniem, mam tez dość sporo pocztówek ze Sieny. Większość to poszczególne elementy tego wspaniałego kościoła,bardzo podoba mi się Twoja pocztówka - piękna fotografia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niesamowita ta katedra;-) a widok na pocztówce jest świetny;)
  Gdybym miała kiedyś możliwość być w Siena to z chęcią bym zobaczyła tą katedrę ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. faktycznie zachwycająca katedra, niestety nigdy tam nie byłam

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Wasze odwiedziny a także za wszystkie komentarze i miłe słowa. Wszystkie zawsze czytam i są dla mnie bardzo ważne.

Jeżeli zostawicie komentarz, bądź adres bloga, możecie być pewni że Was odwiedzę :-)