środa, 20 listopada 2013

Norwegia

Norwegia to monarchia konstytucyjna, której terytorium obejmuje zachodnią część Półwyspu Skandynawskiego, Jan Mayen, Svalbard i Wyspę Bouveta. Ma łączną powierzchnię 385 252 km² i liczy około pięciu milionów mieszkańców. Jest drugim najrzadziej zaludnionym państwem Europy. Graniczy ze Szwecją, Finlandii i Rosji oraz przez cieśninę Skagerrak z Danią. Stolicą Norwegii jest Oslo. Długa, licząca ponad 20 tys. kilometrów linia brzegowa znana jest z charakterystycznych zatok, tzw. fiordów. Nazwa kraju pochodzi od staronordyckiego nord vegen co znaczy "droga na północ'. Osobiście chciałabym zobaczyc te sławne norweskie fiordy oraz Nordkapp :) Na pocztówce 1.wspomniany Nordkapp, 2. zachód słońca :), 3. miasteczko Stamsund, 4. wspomniane Nordfiord, 5. Kościół klepkowy w Heddal (Trójnawowa świątynia jest największym zachowanym kościołem klepkowym w Norwegii), 6. lodowiec Briksdalen, 7. Geirangerfjorden - fiord wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, 8. Brekkestø - mała miejscowość w której są białe drewniane domki o czerwonych dachach krytych dachówką, typowe dla tego obszaru. 
Ale się rozpisałam :) Wybaczcie, nie mogłam się powstrzymać żeby Wam nie opisać widoków na  pocztówce. Cieszę się że ją w mam :))) 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Wasze odwiedziny a także za wszystkie komentarze i miłe słowa. Wszystkie zawsze czytam i są dla mnie bardzo ważne.

Jeżeli zostawicie komentarz, bądź adres bloga, możecie być pewni że Was odwiedzę :-)