wtorek, 10 czerwca 2014

Belgia

Leuven to duże belgijskie miasto, liczące około 90 tysięcy mieszkańców, niezwykle bogate w zabytki i atrakcje turystyczne. Położone nad rzeką Dijle. Leuven ma wiele zabytków kościelnych oraz świeckich. Najbardziej znanym jest wielki beginaż, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO - na pocztówce to ostatnie zdjęcie na dole ;)  Jest to kompleks małych domów, w których mieszkały beginki, z małym kościołem i szpitalem, otoczony murem. Został on założony w 1232 roku i stanowił żeński system społeczności dla kobiet, które chciały prowadzić klasztorne życie wśród modlitwy, bez przynależności do klasztoru ze ścisłymi ślubami...Kartkę dostałam od Kris z oficjalnej wymiany.


http://www.postcrossing.com/postcards/BE-289419
wspaniały zabytek, którym jest Wielki Beginaż. To jeden z niewielu tego rodzaju budynków na świecie, więc znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wielki Beginaż to miejsce, w którym niegdyś mieszkały beginki. Takie budowlane były wznoszone przede wszystkim w epoce średniowiecza, najczęściej na terenie Francji, Belgii oraz Holandii. Jest to zespół charakterystycznych domków, wraz z niedużym kościołem oraz szpitalem. Beginaże często otaczane były również murami. Znajdowały się tu też stajnie, kurniki, browary. Domy mogły być jedno lub wieloosobowe. Podobne beginaże można znaleźć również w Brugii oraz w Antwerpii.

Więcej: http://www.travelin.pl/atrakcja-turystyczna/wielki-beginaz-w-leuven
Copyright © Travelin.pl

1 komentarz:

  1. Leuven to miasto studenckie. Jednym z najważniejszych budynków w centrum jest gmach uniwersytetu. Okoliczne knajpki rozsiane wokół co rusz ogłaszają promocje tylko dla żaków :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Wasze odwiedziny a także za wszystkie komentarze i miłe słowa. Wszystkie zawsze czytam i są dla mnie bardzo ważne.

Jeżeli zostawicie komentarz, bądź adres bloga, możecie być pewni że Was odwiedzę :-)