środa, 13 maja 2015

Portugalia

Torre de Belém to militarna budowla stojąca w Lizbonie, na jej zachodnim przedmieściu Belém u ujścia Tagu do oceanu. Jedna z największych atrakcji turystycznych stolicy Portugalii. Torre de Belém wybudowano z polecenia portugalskiego króla Manuela I Szczęśliwego w latach 1515–1520. Wieżę zaprojektował Fernando de Arruda i uchodzi ona za jedyną zachowaną do dziś budowlę wzniesioną całkowicie w tzw. stylu manuelińskim. Postawiona w epoce wielkich odkryć geograficznych, wieża odgrywała rolę strażnicy lizbońskiego portu, stała się także punktem orientacyjnym dla wracających do ojczyzny żeglarzy i symbolem morskiej potęgi Portugalii. W okresach późniejszych pełniła funkcję więzienia. W wyniku wielkiego trzęsienia ziemi z 1755 budowla przeniesiona została ze środka rzeki w obecne miejsce. W 1833 przez dwa miesiące był tu więziony generał Józef Bem, twórca Legionu Polskiego w Portugalii. W 1983 Torre de Belém wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Robi wrażenie :-)


4 komentarze:

 1. Zgadzam się z Edi. Świetna pocztówka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na żywo wygląda to dopiero :-) Budynek jest niesamowity! Nie dziwię się że jest na liście UNESCO :-)

   Usuń
 2. Kolejne "Must see" w Portugalii :) Kolega był, widział i był zachwycony. Mam nadzieję, że też będę miała okazję się zachwycić kiedyś tym budynkiem :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Wasze odwiedziny a także za wszystkie komentarze i miłe słowa. Wszystkie zawsze czytam i są dla mnie bardzo ważne.

Jeżeli zostawicie komentarz, bądź adres bloga, możecie być pewni że Was odwiedzę :-)