niedziela, 25 października 2015

Dziedzictwo UNESCO czyli Telc - Czechy

Witajcie Kochani! W piątek cieszyłam się jak szalona na weekend, miałam w planach błogie lenistwo. Jak zwykle na planach leniuchowania tylko się skończyło i dzisiaj znowu wstałam zmęczona. W sumie nie wiem jak to jest możliwe :-P 

Dzisiaj chciałam podzielić się z Wami karteczką, którą dostałam z kraju naszych południowych sąsiadów - Czechów. Pocztówka od  Jitki, ukazuje widok na miasto Telc. Wstyd się przyznać, ale wcześniej nie słyszałam tym mieście. Mało tego, nie wiedziałam też że jego historyczna cześć została wpisana w 1992 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Może parę słów o jego historii.  Telč leży na południowo-zachodnim cyplu Moraw, w połowie drogi między Pragą a Wiedniem. Według legendy powstanie miasta jest związane ze zwycięstwem w 1099 roku morawskiego księcia Ottona II nad czeskim księciem Brzetysławem. Właśnie z inicjatywy Ottona założono kaplicę, następnie kościół i osadę - obecnie stare miasto. Swój największy rozwój miasto przeżyło podczas panowania Zachariáše z Hradce w II poł. XVI wieku. Pod koniec XIX wieku znaczenie miasta wzrosło wraz z wybudowaniem linii kolejowej. Ponieważ historyczne centrum miasta zawsze było otoczone bramami i stawami, przez wieki zachowało ono swój niepowtarzalny charakter. Mnie się pocztówka bardzo podoba, szczególnie kamienice a Wam?
 

5 komentarzy:

 1. Hmmm...wydaje mi sie, że też wcześniej nie słyszałam o tym mieście. A te kolorowe kamieniczki troszkę przypominają mi Tarnów :) Kartka jest bardzo ładna i z chęcią przygarnęłabym taką samą :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Również pierwszy raz słyszę o tym mieście. Kamienice urzekają również mnie - cudne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja także pierwszy raz słyszę o tej miejscowości, jednak górna część pocztówki jest po prostu piękna!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ufff a już myślałam że to tylko ja nie słyszałam o tym mieście ;-D

  OdpowiedzUsuń
 5. a ja słyszałam, ale to dlatego, że znajduje się na liście UNESCO a ja kartki z tymi obiektami zbieram. jak nie przepadam za multiview tak ten jest bardzo ładny, estetyczny, nie razi mnie to, że jest kilka zdjęć. a kamieniczki przepiękne, któregoś dnia mam w planach odwiedzić to miasto :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Wasze odwiedziny a także za wszystkie komentarze i miłe słowa. Wszystkie zawsze czytam i są dla mnie bardzo ważne.

Jeżeli zostawicie komentarz, bądź adres bloga, możecie być pewni że Was odwiedzę :-)