czwartek, 13 sierpnia 2015

Rosja

Sobór Kazański, znany także jako Sobór Kazańskiej Ikony Matki Bożej to prawosławny sobór położony przy Newskim Prospekcie w Petersburgu, poświęcony Kazańskiej Ikonie Matki Bożej. Został wybudowany w latach 1801–1811 pod kierownictwem Aleksandra Siergiejewicza Stroganowa, który zatrudnił głównego architekta – Andrieja Worochina. Woronichin tworząc plan wzorował się na Bazylice św. Piotra na Watykanie. Monumentalna budowla utrzymana jest w stylu neoklasycystycznym. Kolumnada złożona jest z 96 kolumn korynckich o wysokości 13 m. Po obu stronach portyku znajdują się posągi generałów – Michaiła Kutuzowa oraz Michaiła Barclay de Tolly. Autorem projektu obydwu figur jest architekt Wasilij Stasow, a wykonawcą – rzeźbiarz Borys Orłowski.7 komentarzy:

 1. pamiętam, że w jakiejś lekturze szkolnej, bodajże w "Dziadach", ale pewna nie jestem, była wzmianka o tym, że Petersburg został zbudowany na podobieństwo innych znanych miast. i tu jest tego dowód. monumentalna budowla. i bardzo ładne ujęcie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak. Zgadzam się z tym podobieństwem itp :-)

   Usuń
 2. Zazdroszczę Ci tej kartki! Jest cudowna :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ładna pocztówka :). O Petersburgu uczyłam się na rosyjskim :D.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze chciałam pojechać do Petersburga. Do tej pory niestety jeszcze tam nie byłam, wierzę jednak że kiedyś tam zawitam! ;-)

   Usuń
 4. Przepiękna jest ta kartka. W ogóle pocztówki z Sankt Petersburga w większości są piekne.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Wasze odwiedziny a także za wszystkie komentarze i miłe słowa. Wszystkie zawsze czytam i są dla mnie bardzo ważne.

Jeżeli zostawicie komentarz, bądź adres bloga, możecie być pewni że Was odwiedzę :-)