sobota, 2 kwietnia 2016

Atrakcje i zabytki Hanoi - Wietnam

Część! Dzisiaj ma dla Was kartkę z pięknego egzotycznego Hanoi. Kartkę dostaliśmy u mnie w pracy od naszego szefa z jego azjatyckich tegorocznych wojaży. 

Hanoi to najstarsze istniejące do dzisiaj miasto stołeczne Azji Południowej – obchodziło w roku 2010 tysięczną rocznicę powstania. Stolica Wietnamu Hanoi leży w żyznej delcie Rzeki Czerwonej ok. 100 km od jej ujścia do Zatoki Tonkińskiej. Początki miasta wiąże się z cytadelą Cổ Loa powstałą ponad 200 lat p.n.e. W ciągu swojego istnienia nosiło wiele nazw: Tống Bình, Long Đỗ, Đại La, Thăng Long, Đông Quan, Đông Kinh. Najdłużej bo do końca XIX w. funkcjonowała nazwa Thăng Long. W 1010 r. n.e. cesarz Lý Thái Tổ, założyciel dynastii Lý, przeniósł stolicę państwa do Đại La i nazwał ją poetycko Thăng Long co oznacza "Wzlatujący Smok". Miasto było stolicą do 1802 r., gdy Gia Long, ogłaszając się cesarzem, ustanowił swoją siedzibę w rodowym Huế. Do Hanoi stolica wróciła wraz z proklamowaniem Demokratycznej Republiki Wietnamu 2 września 1945 r. Zazdroszczę mojemu szefowi tej wyprawy, oj zazdraszczam ;-) 2 komentarze:

  1. Kiedyś w podstawówce miałam bliską koleżankę Wietnamkę i pochodziła z Hanoi, często opowiadała mi o tym mieście i życiu w Wietnamie. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Hanoi kojarzy mi się z... jedną restauracją, która serwuje w większości kuchnię chińską haha :D Z Wietnamu jeszcze kartki nie mam, choć jedna jest już w drodze i może niedługo ją otrzymam :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Wasze odwiedziny a także za wszystkie komentarze i miłe słowa. Wszystkie zawsze czytam i są dla mnie bardzo ważne.

Jeżeli zostawicie komentarz, bądź adres bloga, możecie być pewni że Was odwiedzę :-)