piątek, 1 kwietnia 2016

Romantyczne Stare Miasto w Akwizgranie - Niemcy

Witajcie Kochani! Jak pewnie zauważyliście, znowu zmieniłam wygląd swojego bloga. Jestem strasznie niezdecydowana i cały czas poszukuję jego idealnego wyglądu ;-) 

Kartkę, którą pokazuję Wam poniżej, dostałam od mojej imienniczki z niemieckiego miasta Akwizgran - strasznie trudna jak dla mnie polska nazwa tego pięknego miasta. Niemiecka jest zdecydowanie ładniejsza i łatwiej ją wymówić - Aachen. Tak więc, Aachen jest to miasto uzdrowiskowe na prawach powiatu w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. Leży bezpośrednio przy granicy z Belgią i Holandią. Pierwszą osadę na terenie miasta założyli Celtowie, kolejną Rzymianie. W Akwizgranie przyszedł na świat najpotężniejszy władca Franków - Karol Wielki, który uczynił z miasta swą główną siedzibę. Katedra, widoczna w dolnej części pocztówki, jest jedną z najcenniejszych świątyń w Niemczech. Najważniejszą część katedry stanowi Kaplica Pałacowa, która jest pozostałością po pałacu Karola Wielkiego. Tu znajduje się grób Karola Wielkiego, szczątki władcy umieszczone są w złotym relikwiarzu. W świątyni dawniej odbywały się koronacje królewskie.  Po Karolu Wielkim koronowano tam 31 głów królewskich. Katedra ta słynie przede wszystkim jako cel pielgrzymek. W ołtarzu maryjnym umieszczone są „Wielkie Relikwie Akwizgrańskie”: pieluszki i przepaska biodrowa Chrystusa, szata Matki Boskiej i chusta, w którą owinięta została głowa św. Jana Chrzciciela. W 1978 roku katedra została wpisana  na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO jako pierwszy obiekt na terenie Niemiec, a zarazem jeden z trzech pierwszych w Europie. Muszę się Wam przyznać, że pocztówka ogromnie mi się podoba. Podoba mi się w niej praktycznie wszystko, to że jest zrobiona gdy zapada zmrok, widok na uliczkę z lampą i rowerem no i przede wszystkim katedra. Chciałabym tam kiedyś pojechać.....


 

https://www.postcrossing.com/postcards/DE-5053809

5 komentarzy:

 1. Mnie się ta pocztówka też bardzo podoba :) Ładnie też się na niej prezentuje ta stylizowana czcionka.
  Jeżeli chodzi o wygląd bloga, to dla mnie na plus. Lubię stonowane kolory :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak pisałam nie mogę się do końca zdecydować odnośnie ostatecznego wyglądu mojego bloga, więc kombinuję ;-) Cieszę się że się podoba :-) Ooo o czcionce to nie pomyślałam, ale tak prezentuje się fajnie ;-)

   Usuń
 2. I mi również przypadła do gustu :) Dodam, ze jest jeszcze ozdobiona ładną czcionką, co jeszcze podkreśla jej piękno :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się że kolejnej osobie się podoba ;-)

   Usuń
 3. Kartka też mi się podoba, choć chyba wolałabym singleview z tym dolnym zdjęciem :)
  Jeśli chodzi o zmiany wyglądu to sama nie wiem, która wersja podobała mi się bardziej :D Plus za kolory, które lubię! :) Sama chciałam wybrać takie stonowane, a wyszło jak wyszło haha :D

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Wasze odwiedziny a także za wszystkie komentarze i miłe słowa. Wszystkie zawsze czytam i są dla mnie bardzo ważne.

Jeżeli zostawicie komentarz, bądź adres bloga, możecie być pewni że Was odwiedzę :-)