niedziela, 11 października 2015

Wielka Brytania

Pocztówka z widokiem na Tower Bridge, jest drugą którą otrzymałam od Tiny. Tower Bridge jest to most zwodzony w Londynie, jeden z jego najbardziej znanych obiektów, zbudowany w stylu wiktoriańskim. Jego historia zaczęła się w roku 1872, kiedy to parlament angielski rozpatrzył projekt ustawy dotyczącej budowy drugiego mostu nad Tamizą.  Most został ukończony w 1894. Jest mostem zwodzonym, umożliwiającym przepływanie statków oceanicznych do około 40,5 m wysokości powyżej poziomu wody. Charakterystycznym elementem mostu są dwie wieże główne, połączone u góry dwoma pomostami - kładkami dla pieszych - zawieszonymi 34 m nad jezdnią i przeszło 44 m nad oznaczeniem górnego poziomu w rzece. Środkową część mostu stanowią dwa podnoszone przęsła - urządzenia dźwigowe z przeciwciężarem. Są to dwa gigantyczne skrzydła, każde o wadze 1 200 ton, uniesione w górze, tworzące z płaszczyzną jezdni kąt 86 stopni. Tower Bridge przecina Tamizę na wschodnim końcu Londynu. Od początku swojego istnienia uznawany był za arcydzieło ówczesnej inżynierii. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych londyńskich zabytków zaraz po Big Benie.


1 komentarz:

  1. W ogóle jestem genialna, bo dopiero niedawno oglądając jakiś program w tv, dowiedziałam się, że da się przejść tam górą tego mostu :D Nie mam chyba ani jednej kartki z tym mostem... Szkoda, bo lubię mosty, a w sumie to ten jest tak znany, że aż wypadałoby go mieć :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Wasze odwiedziny a także za wszystkie komentarze i miłe słowa. Wszystkie zawsze czytam i są dla mnie bardzo ważne.

Jeżeli zostawicie komentarz, bądź adres bloga, możecie być pewni że Was odwiedzę :-)