poniedziałek, 16 stycznia 2017

Niezwykły świat koreańskich klasztorów - Korea Południowa

Pomyślałam sobie, że skoro w poprzednim poście była pocztówka z Korei Północnej, w tym będzie karteczka z Korei Południowej, ukazująca Shinhŭng sa ;-)

Shinhŭng sa to jeden z najstarszych klasztorów koreańskich. Jego historia sięga roku 652, kiedy to został  założony przez buddyjskiego mnicha Chajanga. Ów mnich, przebywając w stolicy Kyongju, poczuł, że oddalił się od swoich ideałów. Co więc zrobił? Opuścił stolicę, następnie rozpoczął podróż na górę Odae, spodziewając się spotkać Mańdziuśriego, bodhisattwa uosabiającego wielką mądrość. Po drodze zatrzymał się na górze Sŏrak i zbudował mały klasztor, który wówczas nosił nazwę Hyangsŏng. Klasztor przez lata był rozbudowywany, by później zostać zniszczonym w czasie japońskiej inwazji w 1592 r. Klasztor odbudowano a po pewnym czasie znowu był zniszczony i w roku 1647 r. raz jeszcze odbudowany. Nadano mu wtedy obecną nazwę. Przez te wszystkie lata istnienia, praktykowało w nim wielu mnichów. Dziś w klasztorze znajduje się mały budynek dla mnichów praktykujących medytację. Jest uważany za najstarszy klasztor zen na świecie. Jest klasztorem parfialnym, który zarządza 35 innymi klasztorami. Kartkę dostałam od Pawła :-)1 komentarz:

  1. Już myślałam, że przetrwał tyle wieków nienaruszony, ale jednak nie. Bardzo ładna kartka i do tego zimowa :) W swoich zbiorach jeszcze nie posiadam nic z żadnej z Korei.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Wasze odwiedziny a także za wszystkie komentarze i miłe słowa. Wszystkie zawsze czytam i są dla mnie bardzo ważne.

Jeżeli zostawicie komentarz, bądź adres bloga, możecie być pewni że Was odwiedzę :-)